środa, 19 grudnia 2018

Coraz bliżej święta

Broda Mikołaja już całkiem krótka. Kolejne okienka w kalendarzu odsłonięte. Pisaliśmy też w zeszycie  wyrazy, które wylosowaliśmy na naszym kole fortuny.


Arabella i Rumburak czyli wizyta w teatrze

To były niesamowite 2 godziny, które spędziliśmy w świecie bajek. Arabella, która była miła i troskliwa musiała pokonać niewdzięcznego i okrutnego Rumburaka. Historia niezwykła i pełna humoru. To był naprawdę mile spędzony czas. Po spektaklu odbyliśmy warsztaty podczas których poznaliśmy historię lalek w lubelskim teatrze Andersena oraz dowiedzieliśmy się, jak tworzy się takie lalki.

poniedziałek, 17 grudnia 2018

Zakodowane zadania

3 zadania i 3 kody, w których ukryłam pytania. Należało dopasować pytanie do zadania, a następnie rozwiązać je.  Dawid obchodził wczoraj swoje urodziny, a dziś pięknie nas ugościł. 100 lat Dawidku dla Ciebie!


Zadania, choinki i matematyka.

Ubieraliśmy choinki według podanych warunków. Porównywaliśmy, jak inni wykonali zadania i zapisywaliśmy działania w zeszycie.Ostatnią choinkę dzieci mogły udekorować według własnego pomysłu. Przyda się nam na lekcji języka polskiego.


Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

poniedziałek, 10 grudnia 2018

Szukaliśmy odpowiedzi na pytania i zapisywaliśmy je. Rozpoczęliśmy też pracę nad wykonaniem i ozdabianiem choinek.


Urodzinki

Mikołaj nie dość, że niedawno obchodził imieniny to dziś razem z Wojtusiem obchodził swoje urodziny. Chłopcy - wszystkiego najlepszego!
Dodaj napis

Piątkowo

Odkodowywaliśmy zaszyfrowane wyrazy, układaliśmy z nich zdania i  zapisywaliśmy je w zeszycie. Broda Mikołajowa przycięta.




czwartek, 6 grudnia 2018

Gość z Laponii

No i doczekaliśmy się. Dzieci od samego rana dopytywały, czy Mikołaj do nich przyjdzie. I przyszedł. Zaśpiewaliśmy mu piosenkę, pięknie podziękowaliśmy za prezenty. Potem wspólnie z Mikołajem "odpaliliśmy" naszą szkolną choinkę. Na pożegnanie wykonaliśmy sobie pamiątkową fotografię. W klasie Mikołaj pozostawił dla nas jeszcze jeden prezent. Była to "skarpeta" pełna cukierków. Mikołaj zostawił dla nas też list. Mimo tylu wrażeń staraliśmy się normalnie pracować. Poznaliśmy liczbę 10 i rozegraliśmy grę na macie. Należało zebrać kartoniki tak, by suma cyfr na nich  wynosiła 10. Wygrała drużyna, która uzbierała najwięcej kartoników.Wykonaliśmy też zadanie z kalendarza i obcięliśmy kolejny kawałek Mikołajowej brody. To był dzień pełen wrażeń.


wtorek, 4 grudnia 2018

Czekamy

Czekając na Mikołaja nauczyliśmy się piosenki o nim i przygotowaliśmy Mikołajkowe postacie - to było kolejne zadanie z naszego kalendarza. Poznaliśmy literkę "r" i zagraliśmy w grę Bingo. W ten sposób ćwiczyliśmy czytanie, pamięć i spostrzegawczość.  Gra bardzo się dzieciom spodobała. Rozegraliśmy aż 4 partie.


poniedziałek, 3 grudnia 2018

Pracujemy

Dziś nasz klasowy robocik odwiedzał zwierzęta, które zimą są aktywne i sprawdzał czy te, które powinny zimą spać, nie obudziły się. Podzieliłam dzieci na mniejsze grupy tak, by każde mogło zaprogramować robota. W tym czasie inne dzieci pracowały na kartach pracy. Wszystko pięknie się udało. Robocik sprawnie jechał, a nagrodą były uśmiechy, radość dzieci z wykonanego zadania i wielkie brawa. Dotarły do nas kartki z Gdańska i Miastka.


piątek, 30 listopada 2018

środa, 28 listopada 2018

Kot w butach

Kot w butach a Rubin na kółkach pomógł nam uporządkować kolejność wydarzeń i opowiedzieć historię niezwykłego kota, który przechytrzył czarnoksiężnika. Radość dzieci i niedowierzanie, że "on" - czyli robot tak sam potrafi jechać. Musiałam dzieciom wytłumaczyć, że to oni programują robota, a on wypełnia tylko ich polecenia. Okazało się też, że trasa wyznaczona dla robota nie może się krzyżować, bo robocik nie wie co ma robić i zaczyna tańczyć, jak chce. Mimo wszystko radość z pracy ogromna.


kolo

niedziela, 25 listopada 2018

Teatr


Miś

Dzieci opowiadały o swoich misiach. Wiemy już dlaczego miś Zosi ma opaskę na głowie, a do misia Szymona wszyscy się  przytulali. Na zajęciach dodatkowych będziemy programować robota tak, by przejechał po konturach misia. Wykonaliśmy też czarodzieja z papieru.



Gramy

Ćwiczymy dodawanie i odejmowanie i układamy wyrazy.


wtorek, 20 listopada 2018

Matematyczne emocje

Matematyka nie musi być nudna. Prosta gra, która wymagała liczenia wywołała wiele radości i emocji.


Urodzinowo

Maciek obchodził swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla nas słodki poczęstunek. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego Maćku!


poniedziałek, 19 listopada 2018

Straż Miejska

Byliśmy na spotkaniu z przedstawicielem Straży Miejskiej. Dowiedzieliśmy się co należy do jej obowiązków, porozmawialiśmy o bezpieczeństwie a na koniec dostaliśmy ciekawe książeczki do kolorowania. Na pewno wykorzystamy je w odpowiednim czasie. Na zajęciach ćwiczyliśmy rozróżnianie wyrazów w liczbie pojedynczej i mnogiej. Do tego celu wykorzystaliśmy tablety. Było dużo czytania. Liczyła się też koncentracje i dokładność, bo niektóre wyrazy były do siebie zbliżone, niekiedy różniły się tylko jedną literką.
 

piątek, 16 listopada 2018

Goście, goście

Dziś odwiedził nas tata Maćka i przeprowadził dla nas lekcje o Polsce i jej sąsiadach. Obejrzeliśmy prezentację, układaliśmy puzzle przedstawiające kontynent europejski co pomogło nam uzmysłowić sobie, gdzie położona jest Polska i jakich ma sąsiadów. Wysłuchaliśmy też hymny naszych sąsiadów. Niektóre bardzo się dzieciom spodobały - jednak bezapelacyjne stwierdziły, że nasz hymn jest najpiękniejszy. Później tata Maćka pokazał nam mapę  świata. Trudno było odszukać na niej Polskę, ale się udało. Na koniec każde dziecko dostało  pamiątkę - piękny magnez w barwach biało-czerwonych. Padła propozycja kolejnego spotkania, bo dzieci bardzo chcą posłuchać o innych krajach położonych w Europie. I tak zrodził się pomysł, by podróżować "Palcem po mapie" z tatą Maćka. W kolejnej części zajęć uczyliśmy się, jakie mamy rodzaje zdań i czym mogą się one kończyć: kropką, wykrzyknikiem, czy znakiem zapytania. Pomagał nam w tym Rubin. Najpierw układaliśmy zdania z rozsypanek wyrazowych, a potem dobieraliśmy do nich właściwe znaki. To był bardzo udany dzień. Jeszcze raz pięknie dziękujemy tacie Maćka za wizytę i poświęcony nam czas.


czwartek, 15 listopada 2018

Wyzwanie - Niepodległa

Podjęliśmy kolejne wyzwanie z programem Uczymy Dzieci Programować. Tym razem obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw ułożyliśmy puzzle przedstawiające Polskę z 1772 roku, a następnie dokonaliśmy 3 rozbiorów. Jakież było zdumienie dzieci gdy nagle z Polski nic nie zostało.  To zadanie bardzo dobitnie zobrazowało dzieciom tragedię, która dotknęła nasz kraj. Potem porozmawialiśmy o tym, kto to jest patriota i w jaki sposób my dziś możemy  okazywać patriotyzm. Padło wiele wspaniałych słów: nie zabijać, nie kraść, pomagać innym, śpiewać hymn, wieszać flagę podczas uroczystości narodowych, nie zanieczyszczać kraju i nie niszczyć budynków. Później każdy narysował w serduszku to czym dla niego jest patriotyzm. Na koniec ustawiliśmy nasze prace na mapie a robocik wędrując po Polsce przyglądał się im bardzo uważnie.

                                                                                             



Poznajemy literkę P

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania z uczniami klasy 8, którzy opowiadali nam o Polsce i uczyli się z nami wiersza "Katechizm Polskiego dziecka". Przed zajęciami z w-f udało nam się zagrać w grę memory o ptakach, którą dostaliśmy od pań z  muzeum przyrodniczego. To był wstęp do wprowadzenia litery "p". Potem pisaliśmy na tabletach wyrazy z głoską "P". Trudno było wymyślić taki wyraz, który ma "p" na końcu, ale wszystkim udało się!


Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Certyfikaty

Otrzymaliśmy dyplomy za udział w Code Week z Uczymy Dzieci Programować. Brawo!


środa, 14 listopada 2018

Świętujemy

Razem z całą szkołą odśpiewaliśmy na boisku szkolnym nasz hymn państwowy. Wybraliśmy też imię dla naszego robota -  Robin, czyż nie ładnie!



wtorek, 13 listopada 2018

Spotkanie

Do kogo należy się udać, gdy boli nas gardło? Jak nazywa się lekarz, który zajmuje się złamaniami?
Na te i inne pytanie próbowaliśmy dziś odpowiedzieć. Pomagał nam w tym nasz nowy klasowy pomocnik. Piękny, biały robocik, który oczarował dzieci. Każdy go chciał pogłaskać a odgłosy, które wydawał wprawiły nas w zachwyt. Praca z nim na pewno będzie przyjemniejsza.

środa, 7 listopada 2018

Biało-czerwoni

Pokazem mody patriotycznej rozpoczęliśmy narodowe świętowanie. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim dzieciom i rodzicom.


wtorek, 6 listopada 2018

Baw się i ucz


http://www.zyraffa.pl/edukacja/kat/polski/pisanie/pokaz.html

Urodzinowo

Alu, jeszcze raz wszystkiego najlepszego. Dużo uśmiechu i odwagi!


W deszczowym klimacie

Wykonaliśmy eksperyment, który zobrazował nam, jak to się dzieje że pada deszcz. Porozmawialiśmy też o tym, jakie mamy rodzaje deszczu i poznaliśmy różne symbole pogody. Przygotowujemy się też do obchodów święta niepodległości i wykonaliśmy kotyliony. 



niedziela, 4 listopada 2018

Zabawki

Pięknie dzieci opowiadały o swoich ulubionych zabawkach. Zrealizowaliśmy kolejne zadanie w programie Uczymy Dzieci Programować. Przyznane zostały też nagrody za miesiąc październik za wspaniałe zachowanie i koleżeńską postawę wobec innych. Wielkie brawa dla wyróżnionych i życzę powodzenia w kolejnych miesiącach pozostałym dzieciom.




Wszystkiego po trochu

Wprowadziliśmy cyfrę 6, uczyliśmy się jej pisać. Pracowaliśmy też na macie. Odgadywaliśmy, jakie zwierzątko mieszka w domku. Każde dziecko dostało ode mnie karteczkę z zapisanym skryptem.Należało przejść trasę od punktu startowego do domku po drodze mijając jedno zwierzątko. Jeśli dobrze dziecko przeszło trasę zwierzątko trafiało do swojego domku. Kilkoro dzieci zaprezentowało nam swoje lapbooki o rodzinie. Niestety, aparat odmówił posłuszeństwa.

czwartek, 25 października 2018

Lekcja przyrody

Uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych przez  panie z Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwislańskiego w Kazimierzu Dolnym. Dzieci miały okazję poznać podstawowe gatunki ptaków występujących na terenie Puław. Zachwyciły nas piękne zdjęcia i już potrafimy rozpoznawać niektóre gatunki ptaków. Na koniec dostaliśmy od pań grę memory - już niebawem wykorzystamy ją  na lekcjach.


Matematyka

Poznaliśmy dziś nową aplikację -  PicCollage. Nauczyliśmy się pobierać naklejki i pisać na tabletowej klawiaturze. Jeszcze niektórzy nie zapamiętali, jak napisać "ł", ale pomału każdy opanuję tę umiejętność. Potem prezentowaliśmy swoje plakaty i układaliśmy zadania z treścią. Teraz można ćwiczyć.



Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

niedziela, 21 października 2018

Za wspólną pracę




Rodzinne kodowanie

Piątkowe spotkanie w ramach obchodów Code Week rozpoczęliśmy od wspólnego tańca, który oczywiście był zakodowany. Szybko jednak udało nam się go rozkodować i odtańczyć. Potem było kodowanie obrazków, wspólnie z rodzicami pokonywaliśmy drogę klocka, a także programowaliśmy ozoboty. To było naprawdę przemiłe spotkanie. Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy poświęcili swój czas i przybyli na spotkanie i mamy nadzieję, że świetnie się państwo bawili.



sobota, 20 października 2018

Lapbookowe szaleństwo

Zakończyliśmy  dziś pracę nad naszym pierwszym lapbookiem - Moja rodzina. Jest to temat niezwykle bliski sercu dzieci, więc z ogromnym zaangażowaniem pracowały nad jego przygotowaniem. Kiedy siedzieliśmy na dywanie i kilkoro dzieci prezentowało swoje lapbooki pojawiały się prośby typu "ale pokaż", "ale fajnie". Jak miło! Przez najbliższe kilka dni pozostałe dzieci będą prezentowały swoje lapbooki - jest to doskonałe ćwiczenie budowania wielozdaniowej 
wypowiedzi i prezentacji. 


Urodzinki

Gabrysia dziś obchodziła swoje urodziny. Odśpiewaliśmy jej gromkie 100 lat i złożyliśmy życzenia. Gabrysiu, jeszcze raz wszystkiego najlepszego!


Zakodowane zadania

Ćwiczyliśmy  na macie układanie i rozwiązywanie zadań z treścią. Najpierw zastanowiliśmy się, na jakie trzy zbiory możemy podzielić zgromadzone na macie przedmioty a potem rozpoczęliśmy budowanie zadań. Dzieci musiały przejść trasę według przygotowanych przeze mnie skryptów, zebrać napotkane przedmioty i ułożyć o nich zadanie.


środa, 17 października 2018

Wyzwania

Tylko dwie godziny, a tyle pomysłów i pracy. Rozpoczęliśmy cykl tematów poświęconych rodzinie. Dobieraliśmy podpisy do zbudowanych przeze mnie modeli wyrazów. Rozpoczęliśmy też pracę nad własnym lapbookiem o rodzinie. Kilkoro dzieci przyniosło swoje ulubione baśnie i będziemy je czytać. 
Zrealizowaliśmy kolejne zadanie w Code Week związane z naszą miejscowością. Zaszyfrowałam dzieciom informacje dotyczące miejsc, które warto odwiedzić będąc w naszym mieście. Potem dzieci same szyfrowały słowa. Na kartkach odkodowaliśmy nazwę naszej miejscowości.
Dostałam piękne króliczki i pieski ulepione przez dzieci z plasteliny oraz własną podobiznę. To był naprawdę miły dzień.


wtorek, 16 października 2018

Magia kina

Rozmawialiśmy o ulubionych bajkach filmowych. Na interaktywnym plakacie umieściłam kilka zadań dla dzieci. Były zagadki, wykreślanki literowe związane z kinem, a także obejrzeliśmy bajkę "Bolek i Lolek" i film edukacyjny o tym, jak dawniej wyglądała praca nad powstaniem bajki. Niewiarygodne! Na jedną sekundę obejrzanej bajki należało wykonać 24 obrazki.
Wykonaliśmy też kolejne zadanie w CodeWeek.


Nasz certyfiakt




poniedziałek, 15 października 2018

W krainie baśni

Rozmawialiśmy o swoich ulubionych bajkach i baśniach. Ćwiczyliśmy też czytanie i pisanie cyfry 5.


CodeWeek

Pierwszy dzień CodeWeek i pierwsze zadanie już za nami. Odnaleźliśmy się na mapie Europy, poznaliśmy historię CodeWeek i uczyliśmy się tańca robotów:)


niedziela, 14 października 2018

Ślubowanie i inne atrakcje

Dziś był dla nas bardzo ważny dzień - uczniowie zostali pasowani na ucznia klasy pierwszej. Dużo emocji i radości. Bardzo dziękujemy wspaniałym rodzicom za przygotowanie prezentów i słodkich pyszności w klasie.
Przed samą uroczystością uczyliśmy się sumiennie. Poznaliśmy cyfrę 5 i układaliśmy ją z kolorowych klocków. Odkodowaliśmy też ukryty obrazek. Powstały piękne jesienne liście. Bartek "zbudował" mnie z klocków bardzo to miłe.



środa, 10 października 2018

Literkowe opowieści - literka E

Połączenie nowych i starych metod - to się sprawdza. Najpierw na tablicy układaliśmy podpisy do obrazków, budowaliśmy modele wyrazów, pokazałam w jaki sposób piszemy literkę, a następnie w ruch poszły tablety i paluszki. Pięknie i zgodnie dzieci pracowały w parach. Kilka par zapomniała złościć poprzednio tablet do doładowania, ale pomoc koleżeńska nie zawiodła i pracowali w czwórkach. Jak miło, gdy ma się wsparcie w kolegach. Plusy wpadły do dziennika ClassDojo.


wtorek, 9 października 2018

Zadania

To trudna sztuka - rozwiązywanie zadań z treścią. Układaliśmy zadania do obrazków, ale też dobieraliśmy pytania do obrazków. Pomału uczymy się.


czwartek, 4 października 2018

Dary jesieni

Robocik ozobocik zbiera dary jesieni i sprawia wiele radości. Dziś dzieci samodzielnie kolorowały trasy, programując robota. Kolejne zadanie w programie wykonane. Wielkimi krokami zbliża się Code Week event, w którym weźmiemy udział.


Wokół jesieni

Zmieniła się pora roku. Dzieci dostrzegają zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie: dzień staje się krótszy i jest coraz chłodniej, a mimo to lubimy rozmawiać o jesieni zwłaszcza, gdy możemy pracować wykorzystując nowoczesne technologie. Przygotowałam dzieciom domino. Gra dobrze znana. Jednej z obrazków zastąpiłam jednak kodem QR. W ten sposób mogliśmy ćwiczyć umiejętność czytania. Poszło całkiem nieźle.



wtorek, 2 października 2018

Kolejne zadania

Kolejne zadanie w programie Uczymy Dzieci Programować wykonane. Bardzo pokrywało się z treściami, które aktualnie omawialiśmy. Leciutko je tylko zmodyfikowałam i gotowe. Dużo pracy, a przy tak licznej grupie takie zadania to nie lada wyzwanie, ale udało się nam. Najpierw wysłuchaliśmy wiersz, a następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna miała wybrać spośród obrazków te owoce, które wymienione były w wierszu, a druga grupa miała wybrać wszystkie warzywa. Następnie ułożyłam ilustracje na macie i grupy miały ułożyć skrypt tak, by przejść od startu do mety. Pojawiły się jednak warunki. Nie wolno było stanąć na polu z ilustracją przedstawiającą owoce lub warzywa, o których nie było mowy w wierszu. Później rozpoznawaliśmy je po dotyku, omawialiśmy jaką część danej roślin zjadamy: korzeń, liście a może kwiat?


Urodzinki

Igor obchodził dziś swoje urodziny i stąd te słodkości. Igorku, jeszcze raz spełnienia wszelkich marzeń i 100 lat!!!


Świętujemy

Wspaniałe prezenty przyniosły chłopcom wiele radości. Podziękowania należą się rodzicom.


czwartek, 27 września 2018

Liczba 3

Tempo zawrotne. To już kolejna liczb, którą poznaliśmy. Nie marnujemy czasu. "Trójka" wcale nie łatwa do pisania, ale my nie poddajemy się. Po żmudnych ćwiczeniach w pisaniu, przyszedł czas na tablety i niezastąpione kody QR. Należało dopasować liczbę do obrazka. To już sama przyjemność.


środa, 26 września 2018

Większy od, mniejszy od

Świetna gra pozwalająca ćwiczyć rozumienie pojęcia liczb, ale też porównywanie liczb. Graliśmy i graliśmy i uczyliśmy się.


niedziela, 23 września 2018

Środki transportu

Kodowaliśmy drogę do domu, poruszając się wybranym środkiem transportu. Podzieliliśmy się na 3 grupy. Jedni musieli dojść do domu poruszając się tylko po lądzie, inni tylko tym co pływa po wodzie, a inny mogli skorzystać z transportu powietrznego. Wszystkie grupy doszły szczęśliwie do domu. 
Gabrysia obchodziła dziś swoje urodziny. Razem z nią uczciliśmy to święto. Jeszcze raz Gabrysiu 100 lat!

Bezpieczny na drodze

Rozmawialiśmy o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Omówiliśmy rodzaje znaków drogowych i uczyliśmy się co one oznaczają. Niektóre dzieci świetnie znają się na przepisach ruchu drogowego. Później do akcji wkroczyły roboty. Po raz pierwszy programowaliśmy ozobota  wykorzystując  do tego kolorowe kody. W puste miejsca na kartce należało narysować różne zachowania na drodze, a następnie poprowadzić robota tak, aby dojechał do szkoły omijając niewłaściwe zachowania. Dzieci coraz lepiej radzą sobie z pracą w grupie, uczą się współpracy i porozumiewania się. To bardzo ważne, aby osiągnąć cel.  


wtorek, 18 września 2018

Pierwsze łamanie szyfrów

Dziś po raz pierwszy używaliśmy na zajęciach tablety. Na samym początku ustaliliśmy zasady korzystania ze sprzętu. Będę ich konsekwentnie przestrzegać i mam nadzieję, że dzieci też. Najpierw porozmawialiśmy o lesie. Dzieci pięknie opowiadały po co chodzimy do lasu i jak powinniśmy się w nim zachowywać. Przyszedł czas na rozwiązanie zagadek. Odpowiedzi ukryłam w postaci kodów QR. Ależ było frajdy, gdy nagle znaczek zamienił się w obrazek. Należało właściwy kod przykleić przy czytanej przeze mnie zagadce. Muszę pochwalić, bo dzieci zgodnie pracowały. Nie wyrywały sobie tabletów i cierpliwie czekały na swoją kolej. 


poniedziałek, 17 września 2018

Świat figur i programowanie

Przypomnieliśmy sobie cechy poznanych figur. Potem przeszliśmy do ćwiczeń na macie. Najpierw Tosia zamieniła się w robota, a Milenka wydawała jej komendy - idź do przodu, skręć w lewo. Poszło nam całkiem nieźle. Jeszcze jedna para dzieci zabawiła się w robota i jego programistę. Później zapoznałam dzieci ze strzałkami kierunkowymi. W końcu przeszliśmy do tworzenia skryptów. Podzieliliśmy się na trzy grupy. Pierwsza musiała przejść z wyznaczonego miejsca i zebrać po drodze wszystkie trójkąty. Grupa druga musiała zebrać prostokąty, a trzecia - koła. Wciąż uczymy się pracy w grupie. Niektóre dzieci pięknie współpracują, inne dopiero się tego uczą, jednak zadania udało nam się wykonać i wszystkie figury zebraliśmy z maty. Ustaliliśmy też, jak możemy skrócić zapis skryptu. Zamiast pięciu strzałek "idź do przodu" można użyć cyfry 5 i strzałki. Dużo się działo, ale było pięknie!